[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 8، شماره 32 - ( 6-1396 ) ::
جلد 8 شماره 32 صفحات 205-232 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نقش میانجی ظرفیت جذب دانش بر رابطه بین خط‌مشی‌های مدیریت منابع انسانی و عملکرد سازمانی (موردمطالعه: شرکت گاز استان قم)
چکیده:   (833 مشاهده)
امروزه، کارکنان سرمایه‌های هر سازمان بشمار می‌آیند که سازمان‌ها را قادر می سازد با بهره‌گیری از منابع انسانی توانمند عملکرد رقابتی خود را بهبود ‌بخشند. در همین زمینه،  آموزش و توسعه منابع انسانی شایسته، به عملکرد سازمان‌ها در خصوص اجرای مؤثر مجموعه خط‌مشی‌های مدیریت منابع انسانی وابسته است تا بتواند زمینه ساز ایجاد خلاقیت و نوآوری در سازمان باشد. از سوی دیگر، در بازارهای به‌سرعت در حال تغییر امروز، دانش و ظرفیت جذب آن در ایجاد فرصت‌های نوآوری و مزیت رقابتی شرکت‌ها نقش محوری دارد. با توجه به اهمیت این موضوع در شرکت گاز، هدف مطالعه حاضر بررسی تأثیر خط‌مشی‌های مدیریت منابع انسانی بر عملکرد سازمانی و تبیین نقش میانجی ظرفیت جذب دانش در این رابطه بوده است. جامعه آماری تحقیق کلیه کارکنان رسمی شرکت گاز استان قم بوده است که 85 نفر بر اساس فرمول کوکران در این پیمایش شرکت داشتند. برای جمع‌آوری داده‌ها از سه پرسشنامه (خط‌مشی‌های مدیریت منابع انسانی، عملکرد سازمانی و ظرفیت جذب) استفاده‌ شده است. روایی پرسشنامه از طریق صوری و محتوایی و پایایی با محاسبه مقدار کرونباخ 87/0 تائید شد. تحلیل‌ها با استفاده از نرم‌افزار لیزرل به‌منظور ارزیابی مدل معادلات ساختاری صورت گرفت. یافته‌های به‌دست‌آمده حاکی از آن است که رابطه مثبت و معناداری بین متغیرهای تحقیق وجود داشته و ظرفیت جذب دانش در رابطه بین خط‌مشی‌های مدیریت منابع انسانی و عملکرد سازمانی، نقش میانجی دارد.
واژه‌های کلیدی: خط‌مشی‌های مدیریت منابع انسانی، ظرفیت جذب دانش، عملکرد سازمانی.
متن کامل [PDF 784 kb]   (318 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۹
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


بررسی نقش میانجی ظرفیت جذب دانش بر رابطه بین خط‌مشی‌های مدیریت منابع انسانی و عملکرد سازمانی (موردمطالعه: شرکت گاز استان قم). مدیریت منابع انسانی در صنعت نفت. 1396; 8 (32) :205-232

URL: http://iieshrm.ir/article-1-172-fa.htmlدوره 8، شماره 32 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت منابع انسانی در صنعت نفت Human Resource Management in The Oil Industry
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3701