:: سال 13، شماره 50 - ( 9-1400 ) ::
جلد 13 شماره 50 صفحات 62-43 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی نظام جامع برنامه ریزی و ‌‌‌‌‌‌سیاست‌گذاری استراتژیک در صنعت حفاری چاه های نفت و گاز
محمدکاظم اولیایی اولیایی1، زهره موسوی‌کاشی2
1- دانشجوی کارشناسی ارشد، مدیریت صنعتی، گرایش تولید و عملیات، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، کرج، ایران ، Olyaei.nioc@gmail.com
2- استادیار دانشکده مدیریت و حسابداری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، کرج، ایران
چکیده:   (585 مشاهده)
هدف پژوهش حاضر طراحی نظام جامع برنامه‌ریزی و ‌‌‌‌‌‌سیاست‌گذاری استراتژیک در صنعت حفاری ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌چاه‌های نفت و گاز است. در همین راستا با استفاده از ماتریس SWOT ، انواع استراتژی‌‌های چهارگانۀ پایدار‌‌‌‌‌سازی طراحی و به منظور وزن‌دهی و اولویت‌‌‌بندی گزینه‌‌های تصمیم‌‌‌‌‌‌گیری، کلیۀ شاخص‌‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌مؤثر با استفاده از تکنیک دلفی سه مرحله‌‌‌‌‌‌‌ای و ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرسش‌نامه‌‌های مقایسات زوجی استخراج و تبیین شد. به منظور اولویت‌‌‌بندی استراتژی‌‌ها از تکنیک‌‌های تصمیم‌‌‌‌‌‌گیری PROMETHEE و ANP استفاده شده است. جهت غربالگری و انجام مقایسه‌‌های زوجی شاخص‌‌ها، از 51 ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرسش‌نامه که به روش نمونه‌‌‌‌‌‌گیری گلوله برفی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌دست آمده استفاده شده و روایی و پایایی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرسش‌نامه‌‌ها مورد سنجش قرار گرفته است. نتایج نشان می‌دهد استراتژی بیشینه‌‌‌‌‌سازی نرخ بهره‌وری عملیات حفاری و منابع انسانی در شرکت حفاری شمال از بیشترین اهمیت، در میان سایر استراتژی‌‌ها، برخوردار است.
واژه‌های کلیدی: برنامه‌ریزی استراتژیک، صنایع بالادستی نفت و گاز، تکنیک دلفی
متن کامل [PDF 779 kb]   (1121 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: مديريت
دریافت: 1400/4/27 | پذیرش: 1400/7/20 | انتشار: 1400/9/28


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 13، شماره 50 - ( 9-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها